AÑO | 1º | PAIS | 2º | PAIS | 3º | PAIS |
1924 | Domingo GUTIERREZ | ESP | Segundo BARRUETABEÑA | ESP | ESP | |
1925 | Francisco CEPEDA | ESP | Remigio LOROÑO | ESP | Jacinto SUAREZ | ESP |
1926 | Segundo BARRUETABEÑA | ESP | Francisco CEPEDA | ESP | Domingo GUTIERREZ | ESP |
1927 | Diosdoro ALONSO | ESP | Domingo GUTIERREZ | ESP | Ramón ABAD | ESP |
1928 | M. LÓPEZ | ESP | Eduardo FERNÁNDEZ | ESP | Jean Gabriel ZENON | FRA |
1929 | Francisco CEPEDA | ESP | Jesús GARCÍA | ESP | Eugenio MADRAZO | ESP |
1930 | Mariano CANARDO | ESP | Cesáreo SARDUY | ESP | Dionisio FERNÁNDEZ | ESP |
1934 | José URDANGARIN | ESP | Bernardo DE CASTRO | ESP | Ramón RUIZ TRILLO | ESP |
1935 | Federico EZQUERRA | ESP | Antonio ESCURIET | ESP | Salvador MOLINA | ESP |
1941 | Julian BERRENDERO | ESP | Ignacio ORBAICETA | ESP | Fermín TRUEBA | ESP |
1942 | Federico EZQUERRA | ESP | Martín MANCISIDOR | ESP | Isidro BEJARANO | ESP |
1943 | Martín MANCISIDOR | ESP | Fernando MURCIA | ESP | Federico EZQUERRA | ESP |
1944 | Julian BERRENDERO | ESP | Martín MANCISIDOR | ESP | Fermín TRUEBA | ESP |
1945 | Cipriano AGUIRREZABAL | ESP | Fermín TRUEBA | ESP | Miguel LIZARAZU | ESP |
1946 | Cipriano AGUIRREZABAL | ESP | ||||
1947 | Miguel GUAL | ESP | Bernardo CAPO | ESP | Emilio RODRIGUEZ | ESP |
1948 | Juan JAUREGUI | ESP | Francisco TORRES | ESP | Francisco MICHELENA | ESP |
1949 | Jesús LOROÑO | ESP | Pedro LIZASO | ESP | Jesús MORALES | ESP |
1950 | Jesús MORALES | ESP | Martín MANCISIDOR | ESP | Jesús LOROÑO | ESP |
1951 | Oscar ELGUEZABAL | ESP | Jesús MORALES | ESP | Julian AGUIRREZABAL | ESP |
1952 | Oscar ELGUEZABAL | ESP | Cosme BARRUTIA | ESP | Jesús MORALES | ESP |
1953 | Hortensio VIDAURRETA | ESP | Oscar ELGUEZABAL | ESP | Cosme BARRUTIA | ESP |
1954 | Antonio BARRUTIA | ESP | Hortensio VIDAURRETA | ESP | Ponciano ARBELAIZ | ESP |
1955 | Cosme BARRUTIA | ESP | Tomás OÑAEDERRA | ESP | Antonio BARRUTIA | ESP |
1956 | Antonio FERRAZ | ESP | Felipe ALBERDI | ESP | J. AGUIRRE GÓMEZ COSTA | ESP |
1957 | Hortensio VIDAURRETA | ESP | Juan José OTEGUI | ESP | José Ramón AZCARATE | ESP |
1958 | Fausto IZA | ESP | Antonio KARMANY | ESP | Julián SAN EMETERIO | ESP |
1960 | Jacinto URRESTARAZU | ESP | José SEGU | ESP | Fausto IZA | ESP |
1961 | Antonio BARRUTIA | ESP | Julián SAN EMETERIO | ESP | Juan CAMPILLO | ESP |
1962 | Roberto MORALES | ESP | José PEREZ FRANCES | ESP | Jose Antonio MOMEÑE | ESP |
1963 | Martín PIÑERA | ESP | José Antonio MOMEÑE | ESP | Candido DOMINGUEZ | ESP |
1964 | Sebastián ELORZA | ESP | Jacinto URRESTARAZU | ESP | José Luis BILBAO | ESP |
1965 | Antonio GÓMEZ DEL MORAL | ESP | Martín PIÑERA | ESP | Eusebio VELEZ | ESP |
1966 | Antonio GÓMEZ DEL MORAL | ESP | Carlos ECHEVARRÍA | ESP | Gregorio SAN MIGUEL | ESP |
1980 | Felipe YAÑEZ | ESP | Héctor Paul RONDAN | URY | Imanol MURGA | ESP |
1981 | Marino LEJARRETA | ESP | Federico ECHAVE | ESP | Angel CAMARILLO | ESP |
1982 | Juan Carlos ALONSO | ESP | Juan Luis LÓPEZ CERRÓN | ESP | Felipe YAÑEZ | ESP |
1983 | Carlos HERNÁNDEZ | ESP | Faustino CUELI | ESP | Jesús BLANCO VILLAR | ESP |
1984 | Jesús GUZMÁN | ESP | Alfonso GUTIERREZ | ESP | Sabino ANGOITIA | ESP |
1985 | Antonio ESPARZA | ESP | Mathieu HERMANS | HOL | Federico ECHAVE | ESP |
1986 | SUSPENDIDO | NO COMPETITION | ||||
1987 | Federico ECHAVE | ESP | Andoni BALBOA | ESP | Alberto LEANIZBARRUTIA | ESP |
1988 | José Luis VILLANUEVA | ESP | Peter HUYGHE | BEL | Melchor MAURI | ESP |
1989 | John TALEN | HOL | Edwin BAFCOP | BEL | Casimiro MOREDA | ESP |
1990 | Victor GONZALO | ESP | Alfonso GUTIERREZ | ESP | Jean Pierre HEYNDERICKX | BEL |
1991 | Adrie VAN DER POEL | HOL | Johnny WELTZ | DNK | Juan Carlos GLZ. SALVADOR | ESP |
1992 | Mathieu HERMANS | HOL | Johan MUSEEUW | BEL | Mario MANZONI | ITA |
1993 | SUSPENDIDO | NO COMPETITION | ||||
1994 | Orlando RODRIGUES | POR | Juan Carlos GONZALEZ SALVADOR | ESP | José RODRIGUEZ | ESP |
1995 | Mika HIETANEN | FIN | Manuel FERNÁNDEZ | ESP | Christian HENN | GER |
1996 | Arsenio GONZALEZ | ESP | Sergei SMETANINE | RUS | Angel EDO | ESP |
1997 | Jeremy HUNT | ENG | Angel EDO | ESP | Sergei SMETANINE | RUS |
1998 | Marcel WUST | GER | Jeremy HUNT | ENG | Oscar FREIRE | ESP |
1999 | Jesper SKIBBY | DNK | Michael LAFIS | SWE | Francisco MANCEBO | ESP |
2000 | César GARCÍA CALVO | ESP | Alessandro BERTOLINI | ITA | Rafael DÍAZ | ESP |
2001 | Alessandro BERTOLINI | ITA | Francisco CABELLO | ESP | Koos MOERENHOUT | HOL |
2002 | Martin ELMIGER | SUI | Pavel BRUTT | RUS | Jan HRUSKA | CZE |
2003 | Roberto LOZANO | ESP | Martín ELMIGER | SUI | Constantino ZABALLA | ESP |
2004 | Gert VANDERAERDEN | BEL | Constantino ZABALLA | ESP | Javier PASCUAL | ESP |
2005 | David FERNÁNDEZ | ESP | Ruben LOBATO | ESP | David HERRERO | ESP |
2006 | Mikel GAZTAÑAGA | ESP | Carlos TORRENT | ESP | Javier BENITEZ | ESP |
2007 | Vicente REYNES | ESP | Takashi MIYAZAWA | JPN | José Joaquín ROJAS | ESP |
2008 | Reinier HONIG | NED | Koldo FDZ. de LARREA | ESP | Enrique MATA | ESP |